Tag Archives: FL1 Sports All-Wayne-Finger Lakes

2017 Sectionals Preview Special .::. Upstate Hoops Podcast 2/19/17

Join Jim Sinicropi, Matt Verkey, Zac Young and Kevin Korzeniewski for FL1 Sports’ special Sectional Preview extended edition of the Upstate Hoops Podcast on FingerLakes1.TV and YouTube. FL1 Sports 2016-17 Season Award winners will be revealed and then a breakdown of all the boys and girls Sectional brackets for each classification in Section V. Also, our bold predictions for some Wayne-Finger Lakes teams, coaches and players as the postseason gets underway later this week.

Upstate Hoops Podcast Season Finale .::. 3/6/16

Join Jim Sinicropi, Matt Verkey, Mike Alessio and Dave Barnick as we recap another great season of Wayne-Finger Lakes high school basketball, announce our FL1 Sports All-W-FL teams and debut our season in-review highlight video at the end of the show.

2015-16 FL1 Sports W-FL Basketball Awards

GIRLS

COACH OF THE YEAR
HEATHER MOTT, SOUTH SENECA

THIRD TEAM TEAM
ALDYN SAVAGE PAL-MAC JUNIOR
SYDNEY BLOOM PENN YAN SOPHOMORE
DIVYA TEWARI MYNDERSE SENIOR
MARY ELLEN QUERRIE ROMULUS SOPHOMORE
MADDY WALSH EAST ROCHESTER JUNIOR

SECOND TEAM
BRAELIN SCOTT BLOOMFIELD SOPHOMORE
ASHLEY LANGE MARION SENIOR
RILEY RECORD PAL-MAC JUNIOR
LOGAN CASTIGLIONE WATERLOO SOPHOMORE
ERIN GUINAN GENEVA SENIOR

FIRST TEAM
SAVANNAH BREWINGTON HONEOYE SOPHOMORE
MACKENZIE KENYON SOUTH SENECA JUNIOR
KENNA LAUER KENNA LAUER SENIOR
BAILEY PRATT WAYNE SENIOR
DEMETRIA WOODARD GANANDA SENIOR

PLAYER OF THE YEAR
SYDNEY JONES, MIDLAKES (SENIOR)

BOYS

COACH OF THE YEAR
MARK MICHELE, EAST ROCHESTER

FIFTH TEAM
MARQUAN ROSS GENEVA SENIOR
DANNY JOHNSON II SODUS JUNIOR
LUKE GERSTNER NR-WOLCOTT SENIOR
BRAD STONE M.WHITMAN SENIOR
DERRICK CHANCE CLYDE-SAVANNAH SOPHOMORE

FOURTH TEAM
JORDAN AUMELL LYONS SENIOR
SEAN EMERSON PENN YAN SENIOR
BRYCE BURRI MIDLAKES SOPHOMORE
CHE’VEZ GAINES EAST ROCHESTER JUNIOR
GARRETT HOYT NR-WOLCOTT SENIOR

THIRD TEAM
HAIDEN WARD BLOOMFIELD SENIOR
JAKE JONES MYNDERSE JUNIOR
HOLDEN KNORR PAL-MAC SENIOR
LINC. BACKMAN-LOWE SO.SENECA SENIOR
JAKE MEIN MYNDERSE JUNIOR

SECOND TEAM
BEN DEMING WATERLOO SENIOR
ZACK DORMER NAPLES JUNIOR
JARROD FANIEL CLYDE-SAVANNAH SENIOR
BRAEEDEN ZENOLOVIC WAYNE SOPHOMORE
WILLIE MEYER RED CREEK SENIOR

FIRST TEAM
TYLER NORRIS NR-WOLCOTT JUNIOR
ENRIQUE MOSMAN GANANDA JUNIOR
BRANDON HAWKINS PAL-MAC JUNIOR
NICK KLEIN RED CREEK JUNIOR
KEITH BUTLER EAST ROCHESTER JUNIOR

PLAYER OF THE YEAR
JOSE SANTELL, NEWARK (SENIOR)